Najveći strah pacijenata, kada se radi o izbjeljivanju, povezan je s mišlju da će im se oštetiti caklina.
To zaista nije tako što potvrđuju i brojna istraživanja kojima je dokazano da izbjeljivanje ne uzrokuje nikakve štetne posljedice za površinu zuba.
Dapače, danas je to tretman koji je postao standard i rutina u estetskoj stomatologiji.
Zašto je onda mišljenje o štetnosti izbjeljivanja toliko rašireno?
Razlog tome leži u činjenici što se na društvenim mrežama već dugo reklamiraju različite paste za izbjeljivanje, preparati upitnih kemijskih sastava kao i recepti za „domaće“ pripravke za izbjeljivanje na bazi sode bikarbone, limunskih sokova, soli, itd.
Pacijenti posežu za njima misleći da će uspjeti dobiti čudesne rezultate i primjenjuju ih u kućnoj upotrebi bez nadzora stomatologa. Pri tome nisu svjesni štete koju si mogu napraviti na zubima.
Problem svih spomenutih preparata je u njihovom abrazivnom djelovanju koje može dovesti do stanjenja cakline, oštećenja zubnog mesa i bolne preosjetljivosti zuba.
DAKLE, JEDINI SIGURAN NAČIN IZBJELJIVANJA ZUBI JE ORDINACIJSKO IZBJELJIVANJE POD NADZOROM STOMATOLOGA!
Ordinacijskim izbjeljivanjem se kroz sat i pol mogu dobiti nekoliko nijansi svjetliji zubi bez ikakve štete za zube ili zubno meso.
Kako bi bilo tako, bitno je poštovati određene zaštitne protokole u samom postupku. Na početku je ključno zaštititi gingivu prikladnim sredstvom kako gel za izbjeljivanje ne bi došao u kontakt s njom. Bitno je osigurati i zaštitu sluznice usana i obraza te jezika.
Kada su sva osjetljiva područja zaštićena, na zube se nanosi gel vodikovog peroksida koji jedini ima pravi kemijski učinak na izbjeljivanje zubi. Jako je bitno koristiti gel odgovarajuće koncentracije.
Poliklinika Esthea se trudi svojim cijenjenim korisnicima pruži najbolju i najsuvremeniju uslugu i stoga zube izbjeljujemo Beyond lampom.
Ona emitira plavo svjetlo i aktivira gel prethodno stavljen na zube. Također, filtrira štetno ultraljubičasto svjetlo i znatno reducira toplinu čime smanjuje preosjetljivost zuba.
Smanjenju preosjetljivosti pridonosi i to što možemo podešavati njezin intenzitet od slabijeg do jačeg.
Osim zaštitnog protokola i koncentracije gela koji se koristi za siguran proces izbjeljivanja bitno je i vrijeme tijekom kojeg se zubi tretiraju gelom i lampom.
Najčešće radimo u 3 ciklusa po 15 minuta. Manja odstupanja su moguća s ciljem postizanja boljeg rezultata ili smanjenja osjetljivosti, ali upravo iz toga razloga, važno je da proces izbjeljivanja vodi stručna osoba – Vaš stomatolog.
4 Comments