Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Estetska Stomatologija

Estetska stomatologija, kao što i sam naziv kaže, ima za cilj postizanje visoke estetike osmijeha, a jedan od najpoznatijih tretmana svakako je izbjeljivanje zubi.

Jedan od najpoznatijih tretmana svakako je izbjeljivanje zubi.

U ordinaciji Esthea zube izbjeljujemo Beyond tehnologijom. Beyond lampa emitira plavo svjetlo i aktivira gel prethodno stavljen na zube. Također filtrira štetno ultraljubičasto svjetlo i znatno reducira toplinu kroz niz obloženih optičkih leća i optičkih vlakana čime smanjuje preosjetljivost zuba i ovakav način izbjeljivanja čini ugodnijim, sigurnijim i učinkovitijim. Ordinacijsko izbjeljivanje u kontroliranim uvjetima je najsigurnija i najdjelotvornija metoda izbjeljivanja.

Zube je moguće izbjeljivati i kod kuće upotrebom plastičnih udlaga u koje se stavlja gel za izbjeljivanje, ali kod ove metode se koristi gel niže koncentracije aktivnih sastojaka zbog čega su i rezultati slabiji. Prije svakog izbjeljivanja potrebno je očistiti kamenac na zubima, ispjeskariti ih i ispolirati kako bi njihova površina bila čista za izbjeljivanje.

U estetske stomatološke zahvate ubrajamo i Icon tretman. To je minimalno invazivni tretman kojim se uklanjaju bijele mrlje s površine zuba i saniraju početne karijesne lezije bez brušenja zubnoga tkiva.

Jedno od najtraženijih estetskih rješenja za postizanje savršenog osmijeha jesu ljuskice. Postoje dvije vrste ljuskica: kompozitne i keramičke.

Kompozitne ljuskice izrađuju se iz visokoestetskih kompozitnih materijala najčešće injekcijskom tehnikom. Pri tome nije potrebno nikakvo brušenje zuba, već se na postojeći zub dodaje potrebna količina kompozitnog materijala. Uz minimalnu invazivnost prednost im je i brzi postupak izrade. Naime, njih je moguće izraditi u jednoj posjeti.

Za keramičke ljuskice potrebno je minimalno brušenje zuba kako bi se se napravilo mjesta za njihovo postavljanje. Njihova izrada odvija se kroz više posjeta jer je, kao što je već spomenuto, potrebno brušenje, a potom i uzimanje otisaka i određeni broj proba kako bi se došlo do željenog rezultata.

Glavna prednost keramičkih ljuskica u odnosu na kompozitne je to što su keramičke ljuskice postojane od prvoga dana i neće s vremenom doći do promjene njihove boje dok s kompozitnim ljuskicama to nije slučaj. Kompozitni materijal sklon je pojavi pigmentacija po rubovima zbog čega je takve ljuskice potrebno češće iznova polirati na redovitim kontrolama.

Također, keramika je puno čvršći materijal od kompozita.

S obje vrste ljuskica moguće je postići prekrasne transformacije osmijeha.

Terapija ljuskicama zahtijeva prethodno detaljno planiranje koje uključuje fotografiranje pacijenta, smile design – digitalni dizajn osmijeha te uzimanje otisaka za analizu. Na temelju otiska tehničar izrađuje wax-up, tj. dizajn budućih ljuskica koji doktor može pacijentu pokazati na njegovim zubima. Na taj način pacijent sudjeluje u kreiranju svoga osmijeha kako bismo zajednički došli do željenog rezultata.